June 06 2023 05:10:09
I spotkanie projektowe
"Comenius" w Jedynce

W dniach 6- 9 marca Publiczne Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Oleśnie gościło 33 uczniów i 6 nauczycieli z partnerskiego miasta Zalakaros (Węgry) oraz z miejscowości Weissenbach (Austria). Jest to pierwsza z czterech wizyt, które zaplanowane są w ramach międzynarodowego projektu Comenius. 6 marca w sali gimnastycznej PG nr 1 miał miejsce uroczysty apel inaugurujący współpracę projektową, w którym uczestniczył Burmistrz Olesna p. Sylwester Lewicki. Jak już pisaliśmy wcześniej projekt realizowany jest przez szkoły: Publiczne Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Oleśnie - (koordynator projektu), Hauptschule Weissenbach an der Triesting w Weissenbach oraz Móra Ferenc Általános Iskola, Óvoda, Alapfokú Müvészetoktatasi Intézmény, Könyvtár és Bölcsőde w Zalakaros. W trakcie wizyty odbywały się zajęcia warsztatowe, podczas których uczniowie przedstawiali efekty działań związanych z realizacją projektu pod tytułem Märchen lehren uns leben (Bajki uczą nas żyć) Językiem projektu jest język niemiecki, dlatego większość działań realizowanych jest właśnie w tym języku. Uczniowie wybrali bajki pisane przez szkoły partnerskie, które będą wystawiane przez nich podczas ostatniej wizyty projektowej. Uczniowie ze wszystkich szkół przygotowali dla siebie własnoręcznie wykonane pamiątkowe upominki, którymi wymienili się w ostatnim dniu wizyty. Ponadto 7 marca uczestnicy projektu zwiedzali Opole i brali udział w zajęciach warsztatowych- literackich zorganizowanych przez Bibliotekę Austriacką, w tym mieście. 8 marca, po zajęciach projektowych, wolny czas młodzież spędziła w "Oleskiej Lagunie" a w ostatnim dniu wizyty odbyła się wspólna wycieczka do Krakowa, gdzie oprócz zwiedzania Starego Miasta i Wawelu miała miejsce prezentacja legend związanych z Krakowem.
Projekt współfinansowany z funduszy Komisji Europejskiej w ramach programu "Uczenie się przez całe życie". KE nie odpowiada za treść i wykorzystywanie powyższych informacji w jakikolwiek sposób.