LATA PIEĆDZIESIĄTE
- 1951 r. - oświadczenie o zlikwidowaniu w Polsce analfabetyzmu.
- Rozwój szkół zawodowych, techników i szkół majstrów.
- Zasadnicze zmiany programowe i metodyczne wiążące kształcenie i wychowanie z przeobrażeniami politycznymi.
- Usuwanie religii ze szkół.
- 1956 r. - wydłużenie obowiązku szkolnego do 16 roku życia i uznanie za obowiązkowe ukończenie 7 klas szkoły podstawowej;
- zniesienie egzaminów promocyjnych i egzaminu końcowego w szkołach podstawowych;
- przywrócenie nauki religii jako przedmiotu nadobowiązkowego.
... Z ŻYCIA NASZEJ SZKOŁY
- 30 IX 1950 r. - otwarcie Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Podstawowej dla Pracujących. Kierownikiem szkoły zostaje pan Izydor Tatarczyk.
- Organizacja imprez okolicznościowych z okazji II Światowego Kongresu Obrońców Pokoju odbywającego się w Warszawie.
- 30 VII 1950 r. - nowym kierownikiem szkoły zostaje pan Roman Kotarski.
- 1951r. - w związku z wybuchem wojny koreańskiej podejmowane są liczne inicjatywy i działania, w tym organizowana przez Komitet Rodzicielski impreza okolicznościowa oraz zbiórka rzeczy i darów "na rzecz narodu koreańskiego".
- 1951 r. - powołanie do życia orkiestry szkolnej, a rok później zespołu chóralno - muzycznego, który w 1953 r. zdobywa II miejsce w "Wojewódzkich eliminacjach zespołów artystycznych" w Opolu.
- Marzec 1953 r. - szkolne uroczystości żałobne z powodu śmierci Józefa Stalina.
- 1953 r. - w szkole rozpoczyna działalność Szkolna Kasa Oszczędności oraz koło PCK.
- Styczeń 1954 r. - funkcję p.o. kierownika szkoły pełni pan Jan Kłapouszczak.
- 1954 r. - w szkole działa "kółko traktorzystów".
- 1 X 1955 r. - kierownikiem szkoły zostaje pani Maria Kleszcz.
- 15 XI 1955 r. - święto oleskich harcerzy.
"Dziś bardzo ważny dzień, spotkanie z harcerzami szkoły nr 2 i Wojciechowa w sali Prezydium PRN. Nasi harcerze odświętnie ubrani, czerwienią się chusty. Ustawieni w czwórki przy dźwiękach werbli i fanfar maszerują do Prezydium. Czekają już tam na nas koledzy harcerze, werble i fanfary wzbudzają ogólne zainteresowanie. Po przywitaniu wspólna wymiana doświadczeń i pokazywanie tego co każda drużyna nauczyła się i przygotowała. My śpiewamy harcerskie piosenki, deklamujemy wiersze tańczymy krakowiaka." - Powołanie szkolnego zespołu tanecznego.
"Jest młodym zespołem powstał zaledwie rok temu, jednak w przeciągu tego jednego roku potrafił wyuczyć się kilka tańców takich jak: "Krakowiak", "Wiązanka Śląska", "Oberek" i szeregu innych zabaw. Trzeba powiedzieć, że młodzież do niego należąca pracowała w tymże zespole z wielkim zapałem i ochotą, a tańce przez nią tańczone wszystkim się bardzo podobały." - Rozpoczyna działalność kółko recytatorskie i dramatyczne.
- 25 I 1956 r. - Dzień Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego, w którym "(...) przedstawiciel Wydz. Oświaty tow. Olek (...) w ostatnich swych słowach przekazał harcerzom w darze komplety werbli i fanfar".
- 27 VI 1956 r. - 27 uczniów klas siódmych jako ostatni rocznik pisze egzamin kończący edukację w szkole podstawowej. Wszyscy uczniowie zdali pomyślnie.
- Nowy rok szkolny 1957/1958 rozpoczyna szkoła z 402 uczniami, mając do dyspozycji zaledwie 7 sal lekcyjnych. Szkoła pracuje na dwie zmiany.
- Uczniowie szkoły biorą udział w pracach społecznych w PGR Świercze przy kopaniu ziemniaków. Zarobione pieniądze zostały przeznaczone na wycieczkę do Krakowa i Zakopanego.
- 1959 r. - "(...) buduje się szkoła w Oleśnie, pomnik 1000- lecia. Dziatwa włącza się z ogromnym zapałem z pomocą w postaci zbiórek odpadów wtórnych - plan nakreślony wskazuje 150 %". - informacja z kroniki szkoły dotycząca budowy nowej szkoły podstawowej (Szkoła Podstawowa nr 3).
- Młodzież szkoły czynnie uczestniczy w obchodach 750- lecia miasta.