SZKOLNICTWO W POLSCE
- 1999r. - wdrożenie reformy ustrojowej systemu oświatowego. Kuratoria oświaty przestały być organami prowadzącymi dla placówek oświatowych. Kontrola obowiązku szkolnego należy do zadań dyrektora szkoły, natomiast prowadzenie poszczególnych szkół stało się zadaniem odpowiednich jednostek samorządu terytorialnego. Nowy ustrój szkolny objął 6-letnią szkołę podstawową, kończącą się sprawdzianem nabytych przez uczniów kompetencji, 3-letnie gimnazjum, kończące się egzaminem preorientującym oraz szkoły ponadgimnazjalne.
... Z ŻYCIA NASZEJ SZKOŁY
- 3 III 1999 r. - Uchwałą Rady Miejskiej w Oleśnie powołano z dniem 1 września 1999r. Publiczne Gimnazjum nr 1 w Oleśnie. Na stanowisko dyrektora Gimnazjum powołany zostaje pan Bogdan Napieraj.
- W tym samym dniu podjęto kolejną uchwałę, w myśl której zostaje zlikwidowana Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. T. Kościuszki w Oleśnie. Rozpoczęcie likwidacji nastąpiło z dniem 1 września 1999r. (nie dokonano naboru do klas pierwszych). Postępowanie likwidacyjne zakończono 31 sierpnia 2004r. W tym czasie funkcję dyrektora szkoły pełni Bożenna Soberka.
- 1 IX 1999r. - naukę w pierwszej klasie gimnazjum rozpoczyna 205 uczniów. W tym samym budynku naukę kontynuują uczniowie szkoły podstawowej (klasy VIII i klasy II-VI).
- Przewodniczącą Rady Szkoły zostaje pani Elżbieta Młodkowska, tę samą funkcję w szkole podstawowej pełni pani Agata Szczepanik.
- W roku szkolnym 2002/2003 r. w gimnazjum uczyło się 606 uczniów w 24 oddziałach, a w szkole podstawowej 97 w 4 oddziałach (klasy V i VI).
- W klasach gimnazjalnych realizowane są innowacje programowe z informatyki, języka niemieckiego i języka angielskiego.
- 6 VI 2002r. - I Międzygminny Konkurs Piosenki Europejskiej organizowany przez naszą szkołę.
- 2002 r. - rozbudowa szkoły:
- 18 X - oddanie do użytku nowej sali gimnastycznej,
- 6 XII - oddanie nowego pionu dydaktycznego. - 2003r. - przewodniczącą Rady Gimnazjum zostaje pani Jolanta Lewicka.
- 16 V 2003r. - uroczyste nadanie szkole imienia Tadeusza Kościuszki oraz wręczenie sztandaru .
- Październik 2003r. - dyrektor gimnazjum uczestniczy w spotkaniu z Prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim i odbiera certyfikat "Szkoły z Klasą".
- 2003r. - szkoła po raz pierwszy bierze udział w ogólnopolskiej akcji "Młodzi głosują" organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.
- 2004r. - szkoła przystępuje do "Klubu szkół uczących się".
- 2005r. - nową przewodniczącą Rady Rodziców zostaje pani Katarzyna Kleszcz, a przewodniczącą Rady Szkoły pani Danuta Wieczorek.
- 2005r. - młodzież działająca w Klubie "Ośmiu" (młodzieżowy wolontariat) nawiązuje współpracę z Klubem "Ośmiu" działającym przy PG i Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu; w dniach 9 - 22.08.2005r. wspólnie biorą udział w wymianie młodzieży polsko - niemieckiej na zaproszenie Kreisjugendring Kaiserslauten; uczestniczą także w XX Światowych Dniach Młodzieży w Kolonii.
- 30 III 2006 r. - Publiczne Gimnazjum nr 1 w Oleśnie otrzymuje tytuł "Szkoły uczącej się" stanowiący certyfikat jakości nadawany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.
- 14 - 24 VIII 2006r. - rewizyta młodzieży niemieckiej skupionej w Kreisjugendring Kaiserslauten. Wspólne wycieczki do Częstochowy, Oświęcimia, Zakopanego, Krakowa i Wieliczki .
- Maj 2007r. - w związku z uzyskaniem przez naszą szkołę tytułu "Szkoły uczącej się" gminie Olesno przyznano tytuł "Samorząd przyjazny Szkole uczącej się". Przedstawiciel Burmistrza Olesna odebrał to wyróżnienie podczas Rady Samorządowej, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.
- 1 IX 2007r. - dyrektorem gimnazjum zostaje - Janusz Wojczyszyn.
- 5 -12 VIII 2007r. - kolejne spotkanie młodzieży polsko - niemieckiej; wspólny wyjazd młodzieży naszego gimnazjum oraz młodzieży gimnazjum i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Dobrodzienia do miejscowości Sayda w Niemczech. Odbyło się tam kolejne spotkanie w ramach wymiany polsko - niemieckiej.
- 2007 r. - w szkole powstaje pierwsza gimnazjalna klasa sportowa o profilach: piłka siatkowa i lekka atletyka .
- Przewodniczącym Rady Szkoły zostaje pan Romuald Smyk.
- Uczniowie szkoły biorą udział w powołaniu pierwszej Młodzieżowej Rady Miasta Olesna.
- Od 1 IX 2007r. do 30 IV 2008r. w szkole realizuje się projekt - "Szkoła na Tak" współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego o wartości 68 731,00 zł.
- 17 III 2008r. - przedstawiciele szkoły odbierają w Belwederze dyplom z okazji nagrodzenia szkoły w programie grantowym "Szkoła bez przemocy".
- W dniach 7- 8 II 2009 r. ma miejsce wizyta przygotowawcza mająca na celu opracowanie projektu w ramach programu Comenius. Gościmy przedstawicieli szkół z Austrii (Weissenbach) i z Węgier (Zalakaros ). Efektem wizyty jest wspólnie opracowany wniosek aplikacyjny projektu unijnego na nadchodzący rok szkolny.
- Od 1 I do 30 VI 2009r. szkoła koordynuje gminny program pod nazwą "Równy Start w Przyszłość" realizowany w sześciu szkołach podstawowych i dwóch gimnazjach gminy Olesno. Wartość projektu wynosi 337 165 zł.
- 8 VI 2009r. - VIII Festiwal Piosenki Europejskiej, po raz pierwszy organizowany w oleskim amfiteatrze.
- Lipiec 2009 r. - przedstawiciele uczniów naszej szkoły wraz z uczniami PG nr 2 w Oleśnie wypoczywają w partnerskim mieście Zalakaros na Węgrzech .
- Od 1 X 2009 do 10 VI 2010 r. szkoła koordynuje gminny program finansowany ze środków EFS w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki pod nazwą "Aktywnie poznaję świat". Wartość projektu wynosi 400 000zł.
- Szkoła uczestniczy w kolejnym projekcie finansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego "Nowe technologie na usługach edukacji", którego realizatorem jest WODIP Opole.