SZKOLNICTWO W POLSCE
- Odbudowa ze zniszczeń placówek kulturalnych i oświatowych.
- Walka z analfabetyzmem
- 1948/1949 - podstawą organizacyjną i programową systemu szkolnego stała się obowiązkowa szkoła - klasowa, na której opierał się stopień licealny (klasy VIII-XI) szkół ogólnokształcących oraz wszystkie szkoły zawodowe.
- Nowe ujednolicone programy nauczania.
- Zlikwidowano szkolnictwo prywatne.
- Do 1945/46 uruchomiono wszystkie szkoły wyższe działające na dawnych ziemiach II RP pozostających w granicach państwa polskiego, powołano też kilka nowych, m.in. w Łodzi, Toruniu, Lublinie, Wrocławiu.
... Z ŻYCIA NASZEJ SZKOŁY
- 12 IV1945r. - powołanie pierwszego dyrektora szkoły Edwarda Gawrońskiego. Zatrudniono również nauczycielkę Sabinę Golbiakównę i wychowawczynię przedszkola Elżbietą Solecką.
- Z kroniki szkolnej: "Szkoła, w której poprzednio kwaterowało wojsko sowieckie, przedstawiała obraz następujący: w salach pełno było łóżek wojskowych, słomy, śmieci; na strychu i suterenach porozrzucane, połamane i poniszczone wszelkie pomoce naukowe. Ławek szkolnych nie było wcale. Szyby w oknach powybijane, zamki u drzwi powyrywane, ściany obite i odrapane. W jednej z klas nawet podłoga wypalona".
- 30 IV 1945r. - uroczyste rozpoczęcie pierwszego po wojnie roku szkolnego. Zapisanych było 265 dzieci. Uroczystości rozpoczynają się w miejscowym kościele. Biorą w nich udział między innymi: inspektor szkolny Adam Wilczyński, podinspektor Franciszek Ligendza, starosta Ludwik Affa.
- 12 II 1945r. - uroczyste obchody 200. rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki.
- 18 II 1945r. - zostaje uruchomione dożywianie dzieci.
"Na zawsze zostanie w pamięci, jak to za "repetą" chleba wyciągały się ponownie wszystkie ręce, obojętnie, czy to dzieci dyrektorów, nauczycieli, kupców, robotników, rolników, czy naprawdę biednych; wszystkim "jednakowo" w gromadzie smakowało. A to: "Dzię-ku-je-my za śnia- da- nie!!!!!- około trzech setek głosów jednocześnie, wiecznie będzie brzmiało w uszach". - 1945-1947r. - kolejno funkcje kierownika szkoły pełnią: Juliusz Gabrigiel, Włodzimierz Manik oraz Bolesław Pazura.
- 6 IV 1946 r. - detonacja niewypału, trzech uczniów ulega poważnemu wypadkowi.
- 01 V 1946 r. - "W dniu pierwszym maja, w dniu Święta Pracy młodzież szkolna wzięła udział w pochodzie, który po licznych przemówieniach został rozwiązany przed salą kina".
- 03 V 1946 - obchody rocznicy uchwalenia "Konstytucji 3 Maja", w trakcie których uczniowie szkoły biorą udział w uroczystym nabożeństwie oraz akademii w sali kina.
- 16 VI 1946 r. - "Święto Szkoły Polskiej".
"W uroczystościach, które odbywają się na placu pod Kościołem św. Anny uczestniczą dzieci szkolne i młodzież kursów repolonizacyjnych z całego powiatu. Po nabożeństwie i przemówieniach ówczesnych władz odbyły się "popisy" poszczególnych szkół". - 03 IX 1946 r. - rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego.
"Dnia 3 września 1946 r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny uroczystym nabożeństwem. Co za radość! Tyle dzieci na dziedzińcu szkolnym! Skąd się ich tyle wzięło? Widać nasi Ślązacy przekonali się, że dłużej czekać nie można, że to byłoby podejrzane, przysłali więc resztę swych "pociech" do szkoły polskiej. Dzieci dużo, przeszło czterysta a nas... mało, siedmioro: p. Jurkowska, p. Kleszczówna, p. Solecka, p. Zawada, p. Pazura, p. Pieczonka Maria (która dnia 1 września przybyła na miejsce ubyłej pani Wilczyńskiej Marii) i p. Pazurowa." - 28 IX 1946 r. - powołanie do życia spółdzielni uczniowskiej "Zorza". W uroczystościach biorą udział przedstawiciele Spółdzielni "Społem", którzy wręczyli zarządowi "Zorzy" 1000 złotych.
- 10-11 XI 1946 r. - odwołanie zajęć z powodu rozlokowania w klasach szkolnych transportu ludności pochodzenia niemieckiego przeznaczonej do wysiedlenia.
- Silne mrozy, pękają rury centralnego ogrzewania, zalewając dwie górne kondygnacje szkoły; wydłużone "wakacje świąteczne" od 22 XII 1946 do 16 I 1947 r. Brak węgla na opał powoduje dalsze przymusowe przerwy w nauce, które ciągną się do końca stycznia 1947 r.
- 1 IV 1947 r. - z funkcji kierownika szkoły rezygnuje pan Bolesław Pazura. Na jego miejsce powołany zostaje pan Józef Skoczylas.
- 1948 r. - rozpoczyna działalność drużyna harcerska żeńska pod opieką pani Natalii Jasińskiej oraz męska pod opieką pana Zdzisława Monsiora.
- Zbiórka pieniędzy na Fundusz Odbudowy Szkół oraz Fundusz Odbudowy Warszawy.
- W związku z licznymi brakami pomocy dydaktycznych zobowiązano uczniów do zbiórki pieniędzy na zakup pomocy dydaktycznych w wysokości 100 złotych od ucznia.
- Utworzenie szkolnego koła Towarzystwa Przyjaźni Polsko - Radzieckiej oraz Przyjaźni Żołnierza.
- Luty 1949 r. - próba uruchomienia świetlicy szkolnej (napotkano na liczne problemy związane z brakiem funduszy na zakup produktów i opłacenie kucharki).
- Z kroniki: "(...) w związku z faktem, iż nasza szkoła była zelektryfikowana w październiku 1949 r. rozpoczęto dla uczniów cykliczne projekcje filmów naukowych i rozrywkowych".
- 22 XII 1949r. - zgodnie z "rozporządzeniami i okólnikami władz szkolnych" w szkole organizowane są uroczyste obchody siedemdziesiątej rocznicy urodzin "Generalissmusa Józefa Stalina wodza mas pracujących".